Poduszki ortopedyczne

ilość znalezionych towarów: 2

Każdy z nas śpi przeciętnie około 8 godzin dziennie, a zdrowy i głęboki sen jest kluczem dobrego wypoczynku i regeneracji sił przed kolejnym dniem. Co, jeśli z różnych przyczyn nie wysypiamy się dobrze lub budzimy się zmęczeni lub wręcz obolali. Cierpi na tym nasze zdrowia, ogólna kondycja fizyczna, a nawet psychiczna. Jeśli więc zainteresował Cię temat poduszki ortopedycznej to prawdopodobnie odczuwasz już silne bóle pleców lub karku, które uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie i osiągnięcie właściwego poziomu wypoczęcia. Zatem czy poduszka ortopedyczna jest właściwym rozwiązaniem tych problemów? Zdecydowanie tak, choć trzeba jednocześnie dodać, że nie powinniśmy wierzyć, że rozwiąże ona wszystkie problemy i całkowicie usunie nasze bóle karku czy kręgosłupa, gdyż jej zbawienne działanie trwa tylko przez kilka godzin snu, natomiast dodatkowo powinniśmy wdrożyć pewne zmiany również w naszym funkcjonowaniu w trakcie dnia.

 

Skąd w ogóle biorą się bóle pleców, karku, szyi czy innych odcinków kręgosłupa? Przyczyn jest bardzo wiele, każdy z nas jest inny, mamy inne predyspozycje, wzrost, masę ciała w końcu różnie spędzamy czas, ogólnie bardzo ciężko jednoznacznie ustalić przyczynę bólu czy problemów, gdyż czynników jest bardzo wiele. Jeśli problem jest poważny, na pewno pomoże wizyta u specjalisty z zakresu ortopedii, rehabilitacji czy fizjoterapii. Na pewno jednak jednymi z najczęstszych przyczyn jest siedzący tryb życia, brak regularnego ruchu, charakter naszej pracy, czyli długie siedzenie przed komputerem czy odwrotnie, długie stanie. Dodatkowo nasz ruch ograniczają jeszcze podróże samochodem zamiast chodzenia, wybór windy zamiast wspinania się po schodach etc. Tych większych i mniejszych złych nawyków jest w naszym życiu bardzo dużo, często również nie mamy na nie wpływu, gdyż nie porzucimy pracy bo za długo w niej musimy siedzieć, czy będąc handlowcem nie ograniczymy nagle radykalnie ilości godzin w podróży. Dlatego właściwe rozwiązanie to dobra poduszka ortopedyczna do spania, poprawa pozycji siedzenia przez wybór lepszego fotela biurowego lub lub/i wdrożenie siedzenia na specjalnej poduszce dynamicznej, która koryguje naszą postawę plus, najważniejszy czynnik, zwiększenie codziennej aktywności ruchowej, od spacerów po ćwiczenia czy pływanie.

 

Zakup i spanie na wysokiej jakości poduszce ortopedycznej jest bardzo dobrem ruchem i jednocześnie najprostszym. To ona wykonuje za nas całą robotę, wymuszając na naszym ciele właściwą pozycję do spania, odciążając kręgi szyjne. Jak to dokładnie działa? Nasze ciało, a zwłaszcza kręgosłup, przenosi codziennie duże obciążenia. Sama nasze głowa waży już kilka kilogramów, dlatego jeśli śpimy w złej dla kręgosłupa pozycji, z nienaturalnie zgiętą szyją, wtedy nasz kręgosłup szyjny jest cały czas obciążony, czyli sam również nie może wypocząć. Poduszka ortopedyczna ma za zadanie wymusić neutralną dla kręgosłupa pozycję, gdzie właściwe podparcie odcinka szyjnego wpływa na regeneracje naszych krążków międzykręgowych - dysków, a dodatkowo odpoczywają również nasze więzadła i mięśnie całego obszaru karku, które nie muszą wtedy pracować. Taka właściwa, spoczynkowa pozycja szyjnego odcinka kręgosłupa nazwana jest lordozą szyjną i to właśnie jej osiągnięcie jest celem przy spaniu na takiej poduszce. Samą poduchę kładziemy płaską stroną pod głową, natomiast jej garb ma się znaleźć pod naszą szyją, wspierając ten cały odcinek. Pamiętajmy również, że zwykle potrzebujemy kilku dni do przyzwyczajenia się do takiej nowej pozycji spania, ale warto poczekać te kilka nocy by potem długo cieszyć się z efektów jej działania.

 

jak działa poduszka ortopedyczna

 

Jednak istnieją również inne bóle pleców i kręgosłupa, np. odcinków lędźwiowych, których powody są inne i które wymagają zwłaszcza specjalnych rodzajów poduszek do siedzenia. Podpierają one na przykład sam odcinek lędźwiowy lub wymuszają wyprostowaną postawę podczas siedzenia lub zwiększają ruchowość kręgosłupa dla wzmocnienia mięśni pleców. Są również modele dopasowane do foteli samochodowych, które poprawiają naszą pozycję w trakcie godzin spędzonych w podróży autem. Niwelują one napięcia mięśni, masują i zmniejszają ból. Jednak dobrze wyprofilowana poduszka do spania jest praktycznie dla każdego i tylko w nielicznych przypadkach schorzeń nie powinniśmy jej stosować np. zaraz po dużym urazie kręgów w odcinka szyjnego.

 

jak spać na poduszce ortopedycznej

 

Kierując się wyborem właściwej dla nas poduszki, powinniśmy skupić się praktycznie na dwóch czynnikach. Pierwszym z nich to nasza pozycja do spania, czyli czy śpimy na boku lub na plecach, gdyż wtedy możemy wybierać praktycznie spośród wszystkich z dostępnych na rynku modeli ortopedycznych. Drugi to nasz wzrost i masa, która wpływa na odległość szyi od barku i na podstawie tego rozmiaru, dobieramy właściwą wysokość garbu poduszki do podparcia szyi. Każda dobra poduszka, która ma właściwości ortopedyczne i jest wykonana z wysokiej jakości pianki, czy to elastycznej, czy tzw. "memory" z pamięcią kształtu, ma podaną tabelę rozmiarów, którą powinniśmy się kierować. Należy pamiętać, że tylko dobrze dobrana poduszka, idealnie jeśli ma również możliwość regulacji, zapewni nam komfortowy sen i w dłuższym terminie stosowania pozwoli nam na zmniejszenie naszych dolegliwości.

Jeśli zaś śpimy na brzuchu, wtedy musimy poszukać specjalnej poduszki dla tego rodzaju pozycji, zwykle są one płaskie i bez garba, jednak trzeba zaznaczyć, że ta pozycja spania nigdy nie jest dobra dla kręgosłupa i nie da się przy niej osiągnąć lordozy szyjnej. Jeśli nasz fizjoterapeuta nie zaleci inaczej, warto spróbować zmienić nasze nawyki spania lub pozostaje nam poszukanie tych specjalnych modeli, jednak ze świadomością jej ograniczonego wpływu na naszą kondycję.

 

I ostatnia, lecz kluczowa sprawa, nawet jeśli wdrożymy porządną poduszkę ortopedyczną, świetnie dobraną i z najlepszej jakości pianki, nie powinniśmy zapominać o codziennym ruchu. Tylko aktywność fizyczna, najlepiej o małej lub średniej intensywności, ale dłuższa i częstsza, pozwoli nam na kompleksowe zniwelowanie naszych problemów z bólami kręgosłupa, co w efekcie podniesie naszą jakość życia. Sama poduszka to świetny start, ale na pewno nie koniec naszej drogi do pełnej sprawności bez bólu.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 67 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-22
Bardzo profesjonalna obsługa klienta. Przy moim indywidualnym zamówieniu, wszystko otrzymałam zgodnie z oczekiwaniem. Przesyłkę otrzymałam w terminie, zgodnie z informacją przy zamówieniu. Poza tym byłam na bieżąco informowana o statusie realizacji. Wszystko super! Polecam.
2024-01-03
Jestem bardzo zadowolona z obsługi, a zwłaszcza bardzo dziękuję Pani z obsługi klienta, która pomogła mi w doborze produktów. Pełen profesjonalizm. Polecam w 100%.
pixel