Zdrowe nogi w okresie ciąży

2019-05-21

Wyrobów uciskowych najczęściej poszukują osoby z problemem ogólnie znanym jako "żylaki". Zazwyczaj chodzi tu o problemy żył powierzchniowych, gdzie coraz więcej osób decyduje się na operacje, ze względu na dolegliwości typu opuchlizna i bóle nóg, ale także ze względów estetycznych. Mało osób zdaje sobie sprawę, że o nogi, a ściślej rzecz ujmując żyły, należy dbać przez całe swoje życie, nawet wtedy kiedy wszystko jest (jeszcze) w porządku. Dlatego warto często spacerować, uprawiać jakiś sport, zdrowo się odżywiać, utrzymywać prawidłową wagę ciała, a dodatkowo wdrożyć terapię kompresyjną np. dla pań będzie to noszenie profilaktycznych rajstop uciskowych, a dla panów uciskowych podkolanówek.    

W życiu kobiety jest jeszcze jeden wyjątkowy okres, w którym warto, a nawet należy, zainteresować się produktami uciskowymi. Mowa tu o ciąży.

Ciąża - pończochy uciskowe

Ciąża to doświadczenie, które jest częścią najbardziej emocjonujących miesięcy Twojego życia. Powoduje ona zmiany w Twoim organizmie - na początku są one tylko lekko odczuwalne, z czasem stają się widoczne i w konsekwencji wymagają interwencji. Zmiany te dotyczą nie tylko powiększającego się brzucha, ale mają również wpływ na całe Twoje ciało, zdrowie i samopoczucie.
Mamy oczekujące na swoje maleństwo, przechodzą trudny czas; bywają senne, mają mdłości, wrażliwe piersi oraz - co istotne dla nas - często zmęczone, opuchnięte nogi. Warto wiedzieć, że z tym ostatnim można sobie łatwo i skutecznie pomóc i ulżyć zmęczonym nogą stosując produkty kompresyjne.

Nasze żyły - każdego dnia, transportują 7,000 litrów krwi do serca. Dla porównania jest to średnio tyle ile przeciętny człowiek wypija mleka w ciągu całego swojego życia. Tu warto zauważyć, że krew jest pompowana w kierunku serca wbrew sile grawitacji  - tą czynność mogą wykonać tylko zdrowe żyły!

Każda kobieta planująca ciąże lub będąca w ciąży powinna zdawać sobie sprawę, że ciąża zmienia jej ciało. Waga zwiększa się o około 10 - 12 kg (jeśli nie więcej). Układ krwionośny transportuje około litra krwi więcej. Hormony - progesteron powiększają naczynia krwionośne, a gestagen rozluźnia tkankę łączną. Natomiast powiększenie się miednicy oraz zwiększająca się waga dziecka, powodują ucisk na brzuch oraz żyły miednicy.
To wszystko daje do myślenia. Spowolnienie przepływu krwi w rozszerzonych żyłach, może powodować powstanie zmian żylakowych, a w konsekwencji doprowadzić do zakrzepicy żył. Do tego dochodzą opuchnięte kostki, a to oznacza zastój płynów (limfy) w kończynach dolnych.
Aby temu zapobiegać coraz większa ilość świadomych lekarzy informuje kobiety w ciąży o konieczności stosowania pończoch lub rajstop uciskowych.


Podczas ciąży wiele kobiet uskarża się na ciężkie, spuchnięte nogi. U wielu pogłębiają się już istniejące żylaki, lub zaczynają pojawiać pierwsze, mało estetyczne zmiany zarówno w okolicy łydek, pod kolanem, a także w obrębie uda. Na skutek zmienionej gospodarki hormonalnej, podwyższonej wagi ciała i wzrostu poziomu krwi, podczas ciąży żyły kończyn dolnych są szczególnie narażone na różnego rodzaju problemy. Wzrasta ciśnienie wywierane na żyły nóg i krew powraca wolnej do serca. Gdy żyły się rozszerzają, wówczas zastawki żylne nie zamykając się prawidłowo. To prowadzi do zastojów krwi, a w ostrzejszych przypadkach do zatorów krwi w żyłach kończyn dolnych, co potrafi być już bardzo groźne dla zdrowia i życia ciężarnej. 

U co drugiej kobiety podczas pierwszej ciąży powstają tak zwane "żylaki ciążowe". Podczas drugiej ciąży problem ten dotyka jeszcze więcej kobiet. Mogą one po porodzie, gdy waga ciała i ciśnienie wywierane na żyły znowu wrócą do normy, ustępować, jednak warto wiedzieć, że nie zawsze znikają samoczynnie. Co gorsza - jeśli nie zadbamy o swoje nogi podczas ciąży - zastawki żylne mogą zostać uszkodzone na stałe. Zwłaszcza w przypadku kobiet z dodatkowymi czynnikami ryzyka, np. osłabienia tkanki łącznej, nadwagi, istniejącymi przed ciążą problemami żylnymi.

Kobiety ciężarne są narażone na 3-krotnie lub 5-krotnie wyższe ryzyko zakrzepicy w porównaniu do kobiet nie będących w ciąży. Krew kobiety w ciąży podczas rodzenia gęstnieje w celu ochrony przed wykrwawieniem, dlatego na ściankach żył mogą powstawać lekkie zakrzepy. Również w okresie połogu (do 6 tygodni po urodzeniu dziecka) ryzyko zakrzepicy dalej wzrasta - zwłaszcza po cesarskim cięciu lub w przypadku utraty dużej ilości krwi.

Kompresja pozwala temu zapobiec!
A działanie pończoch uciskowych jest proste, skuteczne i bez skutków ubocznych.

Pamiętaj oprócz wykonywania ćwiczeń gimnastycznych, spacerów, zdrowej diety i stosowaniu terapii lekami, dołóż do swojego codziennego życia produkty uciskowe. Wyroby kompresyjne dostępne są obecnie w różnych kolorach nie tylko beżach :-), pasują do każdego stroju i dyskretnie dbając o zdrowie nóg, ładnie wyglądają. Dla kobiet w ciąży dostępne są specjalne rajstopy z komfortową częścią majtkową dopasowującą się do rosnącego brzucha, ale można również zdecydować się na uciskowe samonośne pończochy, a w początkowej fazie ciąży także na podkolanówki uciskowe pod spodnie.

Produkty kompresyjne zapobiegają tworzeniu się zmian żylakowych, pajączków i obrzęków podczas ciąży i po jej zakończeniu.
W konsekwencji stosowania wyrobów uciskowych, opuchlizna nóg znika, a pacjentka cieszy się zrelaksowanymi, lekkimi nogami. Medyczne wyroby kompresyjne uciskają kończynę dolną przez co poprawie ulega przepływ krwi w żyłach.
Każdy produkt uciskowy to zmienna  kompresja oznacza to, że największy ucisk jest najniżej w stosunku do serca tj. w kostce, im wyżej tym ucisk odpowiednio się zmniejsza. Ucisk w kostce wspomaga działanie pompy mięśniowej łydek, przez co krew przepływa (wbrew grawitacji) w kierunku serca, a nie osiada w nogach.



Kilka wskazówek dla kobiet w ciąży:
  • Odpoczywaj! W tym okresie unikaj stania i siedzenia przez dłuższy czas.
  • Nie zakładaj nogi na nogę podczas siedzenia - krew krąży lepiej gdy trzymasz nogi luźno.
  • Chłodzenie nóg np. chłodną wodą na zakończenie prysznica, przynosi ulgę i poprawia krążenie w kończynach dolnych.
  • Ruszaj się, nie rezygnuj z uprawiania sportu - można spacerować, uprawiać jogę, pływać.
  • Pij codziennie co najmniej 2 litry wody i stosuj zbilansowaną dietę pełną warzyw, owoców.
  • Unikaj produktów wysokoprzetworzonych.
  • Ubieraj wygodne buty i luźne ubrania.
  • Noś medyczne pończochy lub rajstopy uciskowe - pomogą Ci zadbać o żyły. Warto pamiętać, że będą one skuteczne, tylko wtedy, jeśli będziesz je nosiła regularnie, czyli codziennie.

Twojej uwadze polecamy szczególnie:


Pamiętaj! Stosowanie produktów uciskowych zawsze warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciąże lub specjalistą chorób żylnych - flebologiem.


Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 71 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-08
Szybka dostawa jak zawsze ponuewaz jestem stałym klientem sklepu
2024-09-13
Polecam.
pixel