Wyroby uciskowe po zabiegu skleroterapii
Skleroterapia to metoda leczenia żył powierzchniowych zaliczana do najmniej inwazyjnych.
W przypadku niewielkich żylaków, czy pajączków, skleroterapia jest jednym z podstawowych zabiegów pozwalających na ich usunięcie.
Poddają się jej najczęściej osoby ze zmianami żylakowatymi w obrębie kończyn dolnych.
Zabieg skleroterapii to nic innego jak wstrzyknięcie do wnętrza poddawanej leczeniu żyły preparatu sklerotyzującego, który ma za zadanie "zamknąć" naczynie krwionośne. Podana w ten sposób substancja chemiczna doprowadza do włóknienia naczynia w przebiegu kontrolowanego procesu zapalnego, a żylak zanika z powodu braku ciśnienia krwi w tym naczyniu. To tyle - 0k. 15 - 30 minut w gabinecie zabiegowym. Ale tu leczenie się nie kończy!
Ważnym etapem leczenia żylaków tą metodą jest również to co dzieje się po zabiegu. Aby efekt leczenia był optymalny należy zastosować kompresjoterapię. Leczona żyła pozostaje wówczas uciśnięta, co ułatwia jej obkurczanie, zmniejsza odczyn zapalny oraz ryzyko wystąpienia przebarwień.
Kopresjoterapia to nic innego jak produkty uciskowe tj. rajstopy przeciwżylakowe, pończochy uciskowe po skleroterapii lub podkolanówki przeciwżylakowe - w zależności od rozległości leczonych żylaków. Jest to zupełnie bezpieczne i komfortowe rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć nogę i doprowadzić etap leczenia do szczęśliwego zakończenia. Zastosowanie pończochy uciskowej po skleroterapii ma również istotne znaczenie jako element profilaktyki przeciwzakrzepowej.
Najlepiej zakupić produkt uciskowy zalecony przez flebologa - tj. pończochę lub podkolanówkę uciskową o odpowiednim stopniu kompresji (CCL1 lub CCL2), jeszcze przed zabiegiem. Wówczas możemy wdrożyć kompresjoterapię natychmiast po zabiegu. Warto zadbać o to z wyprzedzeniem, bo na produkt uciskowy dopasowany do naszego rozmiaru przeciętnie czeka się do 10 dni.
Kompresjoterapia powinna trwać ok. 30 dni. Po tym okresie warto jednak również przyjrzeć się produktom uciskowym o mniejszym stopniu ucisku są to przeciwżylakowe produkty profilaktyczne, które można nosić profilaktycznie, aby zapobiegać nawrotowi i pojawieniu się nowych stanowisk żylaków, pozwolą one również zredukować obrzęki przy kostkach i bóle łydek.