Lamówka, a co to?

2022-06-22

W przypadku produktów uciskowych o lamówce / mankiecie / ściągaczu myślimy, kiedy zastanawiamy się nad kupnem pończochy uciskowej. Klasycznie producenci wyrobów kompresyjnych proponują pończochy samonośne, czyli takie przytrzymywane u góry, na udzie, za pomocą samonośnej lamówki. Co to takiego? To wykończenie w postaci elastycznej taśmy, na której od wewnętrznej, przylegającej do skóry, stronie znajduje się silikon. Podstawowy mankiet to tzw. „guzki”, czyli punkty silikonowe rozmieszczone w taki sposób, by utrzymać pończochę we właściwym miejscu.

Dla osób o bardziej wrażliwej skórze stosuje się lamówkę z delikatniejszym wykończeniem. Nie ma wówczas klasycznych guzków / wypustek, a mamy micro-silikon, czyli drobniejsze guzki, albo paski silikonowe. Jest to delikatniejsza wersja, stosowana często przy pończochach wykonanych z cieńszej tkaniny i ucisku CCL1 lub CCL2.

Niemiecka firma Medi proponuje 2 extra lamówki: sensitive oraz rose. Obie są dedykowane wrażliwej skórze, ale pierwsza z micro-silikonem jest na zewnątrz gładka i może być stosowana przez panie i panów, natomiast druga to wykończenie eleganckie, koronkowe z motywem róży – idealne dla kobiet. Opcja tej lamówki dostępna jest w serii: Mediven PlusMediven Comfort i Mediven Elegance.

Szwajcarzy z Sigvaris zamiast swojej lamówki oferowanej w standardzie - QUADRInova, zaproponowali osobom o wrażliwszej skórze koronkową na zewnątrz lamówkę SENSInova. Od strony wewnętrznej jes to po prostu pasek silikonu, a więc nic nie "napiera" na skórę, mankiet jest gładki i delikatny. Możesz skorzystać z tej opcji wybierając kompresję z serii Magic (obecnie nowa nazwa Semitransparent) lub pończochy Comfort (Comfortable).

Ci którzy muszą całkowicie zrezygnować z silikonu – bo np. mają uczulenie, albo odparzenia (szczególnie latem), firmy oferują produkty do paska, są to kompresyjne pończochy bez silikonu; to rozwiązanie wymaga, aby zastosować pasek z żabkami trzymającymi pończochę, albo też pończochy do pasa, czyli takie z paskiem na rzep, który mocujemy w pasie. Jeżeli to rozwiązanie nam nie odpowiada, najlepiej wtedy postawić po prostu na rajstopy uciskowe.

Nasza rada: Kiedy jeszcze warto zdecydować się na delikatniejszą lamówkę? Z pewnością latem. Jest to czas, kiedy noga jest bardziej nabrzmiała i mocniej się pocimy, wtedy delikatniejszy silikon może pomóc w zapobieganiu odparzeń i nadwrażliwości skóry.

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 67 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
Zakup w sklepie oceniam bardzo pozytywnie Na bieżąco była podawana informacja o statusie zamówienia
2023-09-08
Obsługa szybka sprawna
pixel