Jak mierzyć nogę przed zakupem produktów uciskowych
Pierwszą czynnością, którą należy wykonać przed zakupem jakiegokolwiek produktu uciskowego, jest właściwy pomiar kończyny dolnej w celu jak najlepszego doboru właściwej pończochy, rajstopy lub podkolanówki uciskowej. Może wydawać się to czynnością błahą, lecz dla osoby mającej pierwszy raz kontakt z zaleceniem noszenia medycznego wyrobu uciskowego wszystko jest nowe i nawet tak podstawowa i łatwa czynność może nastręczać pytania o właściwy sposób jej przeprowadzenia. Często zdarza się, że osoby z zaleceniem noszenia produktów uciskowych boją się, że źle dobiorą rozmiar pończochy, a wręcz mają obawy, że kompresja zaszkodzi lub pończocha zbyt mocno ściśnie nogę / żyły. Dodatkowym czynnikiem jest stres, jaki wiąże się z uzyskaną od lekarza wiadomością i zaleceniem stosowania terapii dolnych naczyń krwionośnych związanej bezpośrednio ze stwierdzonym przez lekarza schorzeniem.
Najważniejsze hasło: NIE BÓJ SIĘ POŃCZOCHY UCISKOWEJ!
To tylko pończocha / rajstopa wykonana z elastycznych włókien o specjalnym splocie. Jest to bezpieczny i nieinwazyjny sposób wspomagania odpływu krwi żylnej z nóg, czyli najdalej położonych od serca (naszej pompy krwi) części układu krwionośnego.
Wyroby uciskowe to swego rodzaju "masaż" nóg - odpowiednio obliczony ucisk - przez fachowców w tej dziedzinie, pozwala krwi sprawniej płynąć w górę, w kierunku serca - co jest bardzo pożądane. Podczas noszenia pończochy / rajstopy uciskowej w zasadzie nie odczuwamy żadnego ucisku, czy dyskomfortu, po kilku dniach noszenia, przyzwyczajamy się i nie zauważamy, że w ogóle ją nosimy.
A więc nie bój się, zrób pomiar zgodnie z poniższymi wskazówkami i rozpocznij leczenie!
Aby pomóc jednoznacznie rozwiać wszelkie wątpliwości, opisujemy prawidłowy sposób pomiaru nogi przed wyborem i zakupem właściwego rozmiaru medycznego wyrobu uciskowego w terapii żylakowej lub zakrzepowej. Oto główne zasady dokonywania pomiaru, które są zalecane przez lekarzy oraz specjalistyczne firmy, zajmujące się produkcją najwyższej jakości wyrobów do terapii uciskowej:
1. Pomiaru kończyny dokonujemy zawsze rano, zaraz po przebudzeniu, na nieobrzękniętej kończynie.
2. Postarajmy się uzyskać w miarę możliwości pomoc drugiej osoby, która pomoże nam dokładnie mierząc obwody nogi, zwłaszcza w okolicy kostki i łydki. Jeśli nie mamy nikogo, kto mógłby nam pomóc, bez obaw, pomiaru możemy również dokonać sami.
3. Pomiaru dokonujemy elastyczną miarą, np. taśmą krawiecką, która ściśle obejmuje nogę i wskazuje dokładny obwód nogi
4. Mierząc nie pozostawiamy luzu na miarce - pomiar ma odzwierciedlać dokładny obwód naszej nogi z dokładnością do 1 - 2 mm; produkt uciskowy to nie zwykła część garderoby, aby kompresja działa, pończocha / rajstopa musi być odpowiednio dobrana, stąd tak rozbudowane tabele rozmiarów, które mają jak najdokładniej odzwierciedlić obwody naszej kończyny
5. Mierzenie można przeprowadzać na leżąco jeśli trzeba (zwłaszcza jeśli robimy to samodzielnie, bez pomocy drugiej osoby), lecz standardowo stoimy wyprostowani nie zdejmując ciężaru ciała z mierzonej kończyny
6. Dla pewności wyniki pomiarów kończyny zapisujemy na kartce, następnie powtarzamy pomiar dla uzyskania pewności
Po zdjęciu pomiaru przystępujemy do poszukiwania pończochy / rajstopy. Najpierw znajdujemy (zalecony przez lekarza) produkt np. pończocha II stopnia ucisku, następnie przechodzimy do tabeli rozmiarów i szukamy (zaczynając od pomiaru kostki) najbardziej pasującego przedziału, np. jeśli pomiar najwęższego miejsca nad kostką to u nas 23 cm, najkorzystniej wybrać przedział 22-24. Z kolejnymi pomiarami postępujemy analogicznie. Pamiętajmy, że najważniejsze jest jak najlepsze dobranie produktu uciskowego na całej długości kończyny, a więc nasze pomiary powinny najlepiej we wszystkich przedziałach (kostka / łydka / udo) wypadać po środku podanego przez producenta pomiaru.
Warto tu przypomnieć o rozłożeniu kompresji - w przypadku każdego medycznego produktu uciskowego, zawsze największy ucisk jest w kostce (100%), dalej łydce (ok. 70%) i dalej najmniej w udzie. Oznacza to, że najważniejsze obwody to właśnie te dolne, które powinniśmy dobrać ze szczególną uwagą.
Może się również tak zdarzyć, że nie znajdziemy właściwego rozmiaru - np. kostka będzie dobrana, ale z obwodem łydki nie dopasujemy się do podanych przez producenta przedziałów. Należy wówczas tego samego produktu poszukać u innych producentów, bo tabele różnią się w zależności od tego czy są to pończochy Sigvaris, Medi, czy Aries.
Jeśli nadal nie będziemy mogli dopasować swoich rozmiarów do rozmiarów podanych w tabelach, nie róbmy nic na siłę.
Większość producentów oferuje również medyczne produkty uciskowe szyte na miarę według indywidualnych pomiarów - zamiast wybierać niepasującą pończochę, która może nam nie pomóc, a nawet zaszkodzić, warto zapytać sprzedawcę o taką możliwość.
Pamiętajmy również, że taki pomiar musi być dokonywany / powtarzany przed każdym następnym zakupem pończochy / rajstopy.
Pomiary obwodów dokonujemy w standardowych miejscach, określonych przez producentów kompresyjnych produktów uciskowych, i są to najczęściej:
Dla podkolanówek uciskowych:
- najwęższe miejsce zaraz nad kostką
- obwód w najszerszym miejscu obwodu łydki
- obwód pod kolanem - ok. 4 - 5 cm pod rzepką
Dodatkowo dla pończoch uciskowych:
- obwód na środku kolana
- obwód w połowie długości uda
- obwód w najszerszym miejscu uda - od 3 do 5 cm poniżej krocza
Dodatkowo dla rajstop uciskowych:
- obwód w najszerszym miejscu bioder
- obwód w pasie
Długości nogi dla pełnego określenia właściwego rozmiaru - długości wyrobu uciskowego
- dla podkolanówek uciskowych mierzymy długość nogi od podłoża do kilku cm poniżej rzepki kolana
- dla pończoch i rajstop długość nogi od podłoża do kilku cm poniżej krocza
Oto krótki film instruktażowy jak dokonywać pomiary nogi dla podkolanówek uciskowych marki Relaxsan.
Film pokazujący pomiar kończyny dla pończoch uciskowych marki Relaxsan.
(kliknij na link)