Co jaki okres należałoby wymieniać wyrób uciskowy na nowy?
2016-06-10
Osoby, które muszą nosić rajstopy, pończochy, czy podkolanówki uciskowe często zastanawiają się jak długo mogą ich używać. I nie chodzi nam tutaj o to jak długo po stwierdzeniu stanu chorobowego powinny nosić taki produkt (rok, 2 lata, czy do końca życia), tylko jak długo pończocha uciskowa, podkolanówka przeciwżylakowa, czy rajstopy przeciwzakrzepowe wykazują prawidłowe, medyczne działanie terapeutyczne i profilaktyczne. A więc jak często należy wymieniać medyczny produkt uciskowy na nowy?
Po pierwsze, zawsze należy to sprawdzić na opakowaniu lub w instrukcji, którą dołączają producenci. Z zasady czas gwarancji jaki dają producenci na swoje produkty uciskowe to 6 miesięcy. Po tym okresie powinniśmy wymienić stare, znoszone rajstopy uciskowe, podkolanówki, czy pończochy na nowe. Pamiętajmy, że produkty uciskowe / przeciwzakrzepowe / przeciwżylakowe to nie zwykła część garderoby. Trzeba na nie patrzeć jak na lekarstwo, które dzięki swym właściwością ma nam pomóc w opanowaniu schorzenia, czy choroby. Spójrzmy na to tak:
6 miesięcy noszenia pończochy uciskowej to jak zalecenie na ulotce każdego leku dotyczące okresu jego dawkowania. Należy nie przedłużać ich noszenia i użytkowania, tak jak przestrzega się wskazówek z ulotki.
Okresu tego nie należy przekraczać, ponieważ produkt po tym okresie nie będzie już zapewniał odpowiedniego ucisku, a jego właściwości lecznicze i profilaktyczne będą przez to nieskuteczne. Najlepiej wyobrazić sobie to na przykładzie butów. Buty noszone codziennie przez jeden sezon zużywają się; czasami tego nie zauważamy, bo widzimy je codziennie i mamy wrażenie, że ciągle są takie same - jeszcze całkiem w porządku. Jednak kiedy decydujemy się na zakup nowej pary i zakładając je w sklepie, większość z nas dostrzega różnicę od razu. Starość i znoszenie naszych butów widać przy nowej parze wyraźnie. Analogicznie jest z pończochami uciskowymi. Po 6 miesiącach noszenia pończocha nie tylko wygląda nie najlepiej, ale w odróżnieniu od butów, również nie działa tak jak powinna. Taką zużytą pończochę, czy rajstopę trudniej naciągnąć na nogę, często również jest ona już ta rozciągnięta, że zaczyna być za długa.
Często zdarza się też tak, że w długo noszonej pończosze puści oczko, albo przetrze się pięta. W żadnym wypadku nie powinniśmy wykonywać napraw takiej pończochy. Jeśli produkt jest znoszony i uszkodzony, nie miejmy sentymentów, należy go wyrzucić i dłużej nie stosować.
Jak wygląda noszenie pończochy, podkolanówki i rajstop uciskowych w praktyce?
Warunkiem koniecznym, aby rozpocząć noszenie medycznych produktów uciskowych, jest rozpoznanie objawów choroby, co dzieje się zazwyczaj po lekarskich badaniach diagnostycznych. Lekarz stawia diagnozę, a jako jeden z punktów leczenia zaleca nam stosowanie medycznego produktu uciskowego z zaleconą przez siebie klasą kompresji. Następnym krokiem jest pomiar i poszukiwanie przepisanego przez lekarza produktu. Kiedy już go nabędziemy, rozpoczynamy noszenie. Pamiętajmy, że nie robimy tego bez powodu, ale po to, aby pomóc sobie w powrocie do zdrowia. Same pończochy, rajstopy i podkolanówki medyczne nie wyleczą nas bez szeregu dodatkowych działań, czasami leków, a przede wszystkim zmiany trybu życia, ale dzięki noszeniu ich, w wielu przypadkach możliwe jest znaczne spowolnienie rozwoju choroby, a ich medyczne działanie profilaktyczne - wspomaganie prawidłowego działania naszych żył i zastawek żylnych, w znaczniej mierze - zwłaszcza tam gdzie występuje ból, obrzęki, czy długotrwałe zmęczenie nóg, polepsza nasz komfort życia.
Ważne jest, aby pamiętać, że noszenie medycznych pończoch i podkolanówek musi być regularne.
Oznacza to, że nosimy je codziennie - od momentu wstania rano, do położenia się nocą do łóżka. Tylko takie regularne noszenie ma sens i przyniesie pożądane skutki. Jednak takie codzienne użytkowanie to również konieczność prania oraz codziennego naciągania i zsuwania pończochy (rajstopy / podkolanówki). To wszystko sprawia, że właśnie po ok. pół roku produkt jest już na tyle rozciągnięty i podniszczony, że włókna, które dbają o odpowiedni ucisk tracą na swojej elastyczności, ucisk traci na mocy, a pończocha, czy podkolanówka nie działa już leczniczo.
Pamiętaj!
Jeśli po konsultacji lekarskiej otrzymaliśmy zalecenie noszenia wyrobów uciskowych, miejmy na uwadze, że mamy nosić ją po coś! Naszym celem jest leczenie. A medyczny produkt kompresyjny leczy wtedy, kiedy działa. Po 3-6 miesiącach noszenia wytraca on swoje właściwości, co sprawia, że nie przekazuje układowi żylnemu takiego ucisku / stopnia kompresji, jaki powinien. A skoro nie działa, powinniśmy wymienić go na nowy.
Dobrze dobrana, nowa pończocha, czy rajstopa uciskowa jest wygodna, łatwo się ją zakłada i zdejmuje, a przede wszystkim gwarantuje 100% odpowiedniej kompresji, która przekłada się na nasze zdrowie i komfort.
Nasza rada
- Najlepiej zakupić sobie dwie pary pończochy i nosić je naprzemiennie. Ułatwia to chociażby pranie. Przy zaleceniu codziennego prania pończochy/ podkolanówki uciskowej mamy wówczas dwie pary na zmianę i nie musimy prać ich codziennie (co czasami potrafi być trochę męczącym obowiązkiem). Zużywamy je również wolniej, gdyż korzystamy z nich mniej intensywnie.
- Stosuj się do zaleceń producenta dotyczących prania, jak również zakładania i zdejmowania pończoch i podkolanówek uciskowych.
- Z wymianą pończochy, czy rajstopy uciskowej na nową nie czekajmy równo 6 miesięcy. Starajmy się nie tylko nie przekraczać tego terminu, ale także wyprzedać go, i zaopatrzyć się w nowy produkt, wtedy kiedy zauważymy, że produkt wytracił na elastyczności, jest rozciągnięty, sztywny, wydłużył się lub nosi ślady zużycia typu dziurki i oczka. Często można to również stwierdzić po utrudnionym zakładaniu pończochy - trudno ją naciągnąć, nie ślizga się ona po nodze jak w przypadku nowej, a wręcz musimy ją mocniej naciągać i dłużej wygładzać.
Pamiętaj! Konieczność stosowania medycznych produktów uciskowych powinna być zawsze poprzedzona badaniem i konsultacją lekarską.