Jak pielęgnować pończochy uciskowe?

2016-07-01


Aby produkty uciskowe takie jak pończochy, rajstopy, czy podkolanówki służyły nam jak najdłużej, należy o nie dbać. Nie są to jakieś wyjątkowe zasady, które wymagałyby od nas szczególnego poświęcenia, ale kilka wskazówek odpowiedniego postępowania z takimi produktami, dzięki którym przede wszystkim ograniczymy niszczący wpływ użytkowania i prania na elastyczne włókna syntetyczne, z których produkowane są wyroby uciskowe. Ponieważ z produktem uciskowym / kompresyjnym mamy tylko do czynienia podczas 3 czynności, z których jedna to po prostu (bierne) noszenie, skupić należy się na zakładaniu i ściąganiu pończoch / rajstop uciskowych oraz ich praniu. Jeśli tu zastosujemy się do rad producentów, możemy mieć pewność, że noszenie takiej pończochy będzie efektywne, przyniesie nam ulgę w chorobie, a pończocha / rajstopa uciskowa zachowa dłużej właściwą moc kompresji.
Wszystkie te najistotniejsze rady i wskazówki zebraliśmy poniżej.


1. Zakładanie i ściąganie pończochy uciskowej.
To bardzo istotna kwestia, bowiem dzięki odpowiedniemu zakładaniu i ściąganiu medycznych wyrobów uciskowych ograniczamy ich rozciąganie się, a co za tym idzie, zapobiegamy osłabieniu kompresji.

O czym musimy pamiętać podczas zakładania medycznych wyrobów uciskowych?
 • zanim zaczniemy zakładać pończochę uciskową zdejmijmy biżuterię
 • przed założeniem pończochy uciskowej noga powinna być czysta i sucha, nie należy jej kremować lub wcierać w skórę maści (początkujący mogą ewentualnie - dla lepszego poślizgu - oprószyć nogę talkiem lub pudrem)
 • do zakładania i ściągania pończoch powinniśmy zawsze używać gumowych rękawiczek - zakładanie jest wówczas o wiele łatwiejsze i szybsze niż bez nich, nie musimy też niepotrzebnie ciągnąć i naciągać materiału
 • pończoch / rajstop nie należy naciągać, a powoli, ostrożnie i stopniowo zgodnie z zasadą zakładania produktów uciskowych wciągać i wygładzać wewnętrzną częścią dłoni ubranych w gumowe rękawiczki
 • zakładanie powinno następować etapami tak aby materiał był powoli, równo wciągany w górę, w stronę kolana, i dalej uda
 • na koniec sprawdzić prawidłowe ułożenie pończochy na całej długości nogi i dokładnie wygładzić ewentualne fałdki i zmarszczenia np. pod kolanem, czy na przegubie
 • zdejmowanie jest z zasady łatwiejsze niż zakładanie - ważne aby nie ciągnąć pończochy / rajstopy na siłę - ściągać etapami,  najlepiej chwycić górną krawędź pończochy i powoli ściągnąć ją w dół (tu również warto pomóc sobie gumowymi rękawiczkami)

2. Pranie pończoch i rajstop uciskowych.
Prawidłowa pielęgnacja to przede wszystkim codzienne pranie wyrobu uciskowego i odpowiednie jego "wykręcanie" i suszenie.
Podstawowe zasady przed przystąpieniem do prania to: ściągnięcie z dłoni biżuterii, pierścionków i bransoletek, które mogą haczyć materiał, a tym samym doprowadzić do zniszczenia pończochy.

Wskazane jest codzienne pranie pończoch uciskowych nie tylko ze względu na higienę, ale przede wszystkim z uwagi na kompresję. Codzienne noszenie pończochy / rajstopy uciskowej od rana do wieczora, sprawia, że produkt uciskowy rozciąga się - wpływ na to ma również zakładanie i zdejmowanie (nawet prawidłowe) takiej pończochy. Po ściągnięciu możemy zauważyć, że pończocha "nabrała" anatomicznego kształtu naszej nogi. Poza tym na pończosze gromadzi się pot, drobiny naskórka, itp. Właśnie dlatego powinno się prać ją codziennie. Po wypraniu produkt uciskowy odzyskuje kształt i pierwotne właściwości kompresji. Jeśli więc chcemy, aby produkt działał zachowując odpowiednie naprężenie i swoje właściwości uciskowe, warto o tym pamiętać i prać pończochę codziennie.

Jak prawidłowo prać i suszyć pończochy uciskowe?
 • wyroby uciskowe należy prać ręcznie (niektórzy producenci dopuszczają pranie w pralce używając programu dla tkanin delikatnych, ale powiedzmy sobie szczerze, mechaniczne pranie powoduje szybsze zużycie takiej pończochy, a poza tym łatwiej, szybciej i oszczędniej przepierzemy pończochę ręcznie, niż kiedy mielibyśmy codziennie nastawiać pralkę)  
 • woda powinna być letnia, a nawet chłodna, max. 30-40ºC
 • do prania należy używać delikatnych proszków lub płynów do prania - wystarczy naprawdę odrobina (duża szczypta, nie więcej)
 • najpierw dokładnie wymieszać wodę z proszkiem, następnie umieścić w niej pończochę
 • najlepiej pozwolić pończosze chwilę się namoczyć, a następnie przeprać ją unikając mocnego tarcia, gniecenia itp.
 • dokładnie wypłukać pończochę pod bieżącą wodą
 • mokrą, wypłukaną pończochę (można ewentualnie lekko wykręcić ściągacz) przekładamy na ręcznik
 • zawijamy pończochę w ręcznik i delikatnie uciskamy / dociskamy, aby jak najwięcej wilgoci pozostało w ręczniku - nigdy nie wykręcamy i nie skręcamy pończochy zawiniętej w ręcznik!
 • wyjmujemy pończochę z ręcznika, lekko rozciągamy przywracając jej właściwy kształt i rozwieszamy ją na suszarce do prania pozostawiając do wyschnięcia

Czego nie należy robić:
 • nie należy używać żadnych płynów do płukania tkanin, ani zmiękczających itp. - może to doprowadzić do sklejania się włókien i ich uszkodzenia
 • nie należy sypać dużo proszku do prania
 • nie należy mocno trzeć, czy gnieść wyrobu uciskowego podczas prania
 • nie należy wykręcać pończochy / rajstopy uciskowej
 • nie należy zostawiać mokrej pończochy uciskowej w ręczniku
 • nigdy nie należy suszyć pończochy na kaloryferze, ani bezpośrednio wystawionej na promienie słoneczne
 • nie należy czyścić chemicznie, czy chlorować
 • nie należy prasować


Warto też pamiętać!
Nigdy nie należy odcinać, czy usuwać żadnych ewentualnie wystających, czy pojawiających się podczas użytkowania nitek / włókien itp. Wyrobów uciskowych nie należy naprawiać / zszywać na własną rękę. Zniszczone należy wyrzucić / wymienić na nowe.
Należy zwrócić uwagę, aby wnętrze obuwia było w dobrym stanie - nie było przetrać na pięcie, palcach itp. - wszystkie takie wewnętrzne uszkodzenia obuwia mogą zwiększyć tarcie i łatwo uszkodzić materiał pończochy uciskowej. Przy stosowaniu wyrobów uciskowych obuwie powinno być zamknięte, noszenie m.in. sandałów, klapek może spowodować przetarcia i szybkie zniszczenie pończochy.
Warto też zadbać o miękkie stopy usuwając wszelkie zrogowacenie m.in. z okolic pięt - chropowate powierzchnie mogą również uszkadzać materiał wyrobu uciskowego.

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 67 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Firma i oferowany towar godny polecenia
2024-01-03
Jestem bardzo zadowolona z obsługi, a zwłaszcza bardzo dziękuję Pani z obsługi klienta, która pomogła mi w doborze produktów. Pełen profesjonalizm. Polecam w 100%.
pixel